Astroloji Nedir Astronomi Nedir? Astroloji Mi Astronomi Mi?

İnsanlar arasında fal olarak -elbetteki yanlış bir şekilde- ifade edilen ve bazen burç falı bazen de yıldız falı olarak bilinen inanışları konu edinir astroloji. Astroloji çesitli gök cisimlerinin (gezegenlerin-yıldızların-feleklerin) bazı özelliklerinin yer yüzündeki olayların hayır ve şer niteliği kazanmasına ve insanın geleceğine olabilecek etkilerini konu alır. Bu konu transitler olarak anılır ve kehanette bulunma ile arasında çok ince bir çizgi olduğundan mümkün olduğunca uzak durulmasında yarar vardır. Çünkü İslam’da kehanet tamamen yasaklanmıştır, haramdır. Transit öngörüsü – transit yorumu yaparken gelecekten kesin ve net haber verir gibi yorum yapılmamalıdır.

Başlangıçta “ilmi-i nücüm” olarak bilinen bu ilim dalı, aslında hem astronomiyi hem de astrolojiyi kapsayan bir kavramdı. Sonradan bilim ve teknolojideki bazı gelişmeler bu iki ilimi birbirinden ayrırarak astronomiyi tamamen pozitif bir bilim dalı, astrolojiyi de bilimsel temelleri olmayan bir uğraş ve inanış haline getirmiştir.

İnsanımızın meseleleri sulandırma gayretlerinin en iyi örneklerinden biri olmaya aday olan konulardan biri olan astroloji, ne yazık ki daha iyi ve gerçekçi araştırmaların ortaya çıkardığı verilerle desteklenip insanların istifade edebilecekleri bir ilim dalı olarak karşımızda dururken, bazı medyumlar ve tarotçu -falcı kişilikler- nedeniyle ucuz hesaplar ve sulandırılmış gayretlerle başarısızlığa mahkum ediliyor.

Astroloji Nedir Astronomi Nedir? Astroloji Mi Astronomi Mi?” üzerine 3 düşünce

  1. Geri izleme: Astroloji Nedir Astronomi Nedir? Astroloji Mi Astronomi Mi? | * KADIN KADINA GÜZELLİKLER *

  2. Geri izleme: Astroloji Nedir Astronomi Nedir? Astroloji Mi Astronomi Mi? | GÜZEL KADINLAR BAKIM EVİ

  3. Geri izleme: Astroloji Nedir Astronomi Nedir? Astroloji Mi Astronomi Mi? | Mevsimler Gibi Yaşarım Hayatı

Bir Cevap Yazın