Akrep Burcu Hakkında Bildikleriniz Doğru Mu?

akrep_burcu_yorum Pluton’un gizemli ve bir o kadar da ketum burcudur Akrep. Akrep burçları hakkında hemen herkesin derme çatma da olsa ufaktan biraz bilgisi vardır. Ama genellikle astrolojiyi bildiğini zanneden kişilerde bile Akrep burcuna özgü bazı önyargılar görmekteyim. Bu yazıyı yazmamdaki neden biraz da bu yüzden. Yoksa internette hemen her astroloji sitesinde burçlar bölümünde Akrep burcu ile ilgili türlü yorumlar okumanız mümkün. Ben Akrep’in yaptığı gibi olayın derinliğine nüfus ederek herkesin görmediği ve anlayamadığı mevzuları anlatmak niyetindeyim.

Akrep burcunun iki yönetici gezegeni vardır. Biri Pluton diğeri Koç burcunu da yöneten Mars gezegeni. Akrep burcunu anlayabilmek için önce yönetici gezegenlerinin ifade ettiklerini özümsememiz gerekir. (diğer burçları anlayabilmek için de bu tekniği kullanın, inanın çok işinize yarayacaktır.)

Pluto ve Mars. Olumlu açıdan ele alındığında bu iki gezegen de gücü, savaşma kabiliyetini ve mücadeleyi anlatır. Hırs, azim ve yönetim gücü. Liderlik etme isteği. Heves, tutku, üretme ve değiştirme gücü. Elbette ki Pluto ve Mars tamamen birbirinin benzeri iki gezegen değildir. Bu karıştırılmamalı. Çünkü Mars; ham gücü, içgüdüsel enerjiyi ifade ederken, Pluto; daha içsel, ruhsal enerjileri temsil etmekte ve yaşatmaktadır. Bu açıdan Akrep burcunun hem ruhsal hem de fiziksel anlamda elinde muazzam bir güç barındırdığını söylemek hiç de abartılı olmaz.

Akrep yüzeysellikten hoşlanmaz. Her zaman işin en derinine, en doğrusuna ulaşmaya çalışır. Bu anlamda Akrep burcundan iyi dedektifler çıkacağını söyleyebiliriz 🙂

Oldukça kuşkucu ve araştırmacıdır. “Ne görürsem göreyim gerçek bundan fazlasıdır” şeklinde düşünür hep. Bu yüzden hiçbir şey zihinsel anlamda onu tam anlamıyla tatmin edemez. Sürekli merak eder ve araştırır. Merak konusunda en az İkizler kadar meraklıdır. Ancak İkizler’in merakı yüzeyseldir, Akrep daha derine inmek ve daha fazlasını öğrenmek ister. Bunu olumlu anlamda kullanabilenler olduğu gibi hırslarının ve ihtirasının peşine takılıp olumsuz anlamda kullananlar da olmaktadır. Derine inme kabiliyetleri onları aynı zamanda iyi birer dinleyici de yapmaktadır, bu anlamda psikoloji dalında da yetenekleri olabilir. İstedikleri zaman kendileri de dahil olmak üzere çok iyi derecede ruhsal analiz ve tahlil yapabilirler. Ancak bazen bu tahlilleri can yakabilir çünkü herkes doğrularla yüzleşebilecek kadar cesur değildir. Bunun yanında keskin zekası ve algılarının kuvvetli oluşu yani  bir diğer anlamda kişilerin kötü (eksik) özelliklerini çok iyi analiz edebilme yeteneği nedeniyle, sinirlendiğinde karşısındaki kişiyi sadece sözleriyle dahi yaralayabilir/kızdırabilir. Bu huyu Başak burcunun eleştirirken can yakabilme huyuna benzemektedir. Bu anlamda çok sinirlendiğinde sivri dilli olduğu da söylenebilir. (tabi sadece konuştuğu zamanlarda :D

Akrep burcunun gölge yanları halk arasında “Akrep’in iyisi çok iyidir, kötüsü çok kötüdür” gibi söylemlere yol açmıştır. Akrep burcunu kulaktan dolma bilgilerle değerlendiren hemen hemen herkes bunu söylemektedir. Bu açıkçası bir anlamda doğrudurda. Çünkü; gölge yanlarına kapılan ve karakterinin bu zayıf yanlarından (kin, nefret, intikam, aşırı hırsları için çevirdikleri entrikalar vs. gibi huylarından) vazgeçemeyen Akrep’ler, cidden çekilmez ve zarardan başka bir şey getirmeyen varlıklar olabilmektedirler.

Yoğun duygular yaşamaları nedeniyle hırsları, hedefleri uğruna; hoşgörü ve saygıdan yoksun, derin düşünme yeteneklerini olumsuz kullanarak içten pazarlıklı bir şekilde önlerine çıkan herkesi devirmek, yıkmak isteyebilirler. Amaçlarına ulaşabilmek için her yolu mübah sayarak hareket edebilirler. Yoğun duygularına ve tutkularına cinselliğini de ekleyerek karşı cinsi tuzaklarına düşürmek amacıyla kullanabilirler. Evet bir amaç uğruna cinselliklerini en nefret ettikleri kişiyle dahi yaşayabilirler. O kadar hırslı ve ihtiraslıdırlar. Bunun yanında sabit nitelikli bir burç olduğundan fikirleri konusunda oldukça inatçı ve dediğim dedik davranabilir. Katı kuralları olabilir. Sabit fikirlidir. Kendisine yararı olmasa bile fikirlerini değiştirmek çok zordur. Bu anlamda egosuna düşkündür. Ancak bunlar elbetteki her Akrep burcunda bulunan kötü özellikler değildir. Dediğim gibi bu gölge yanlar; karakterini geliştiremeyen; kin, intikam, en üstün olma hırsı ve nefret duygularını hayatlarından çıkartamayan Akrep’ler için geçerlidir.

Akrep’in olumlu yanlarına gelince. Başta da söylediğim gibi hırslı, güçlü ve azimlidirler. Tuttuğunu koparan ve bir ideali olduğunda canla başla o ideali gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olan kişilerdir. Enerjiktir, enerjisi bitmek tükenmek bilmez. Çok az insan o buz gibi görünüşünün altında yatan yanardağı görebilir. Ancak onun bu harika halini görebilmek ve O’nu harekete geçirmek için; öncelikle saygısını kazanmalı, dürüst olmalı ve duygularınızı derinlemesine paylaşmalısınız. Aksi takdirde sizinle muatap bile olmayacaktır 😀

Bir kişiyi ya da sevgiliyi benimsediği zaman gerçekten çok sadık ve bağlı olacaktır.

Aşık bir Akrep.. Bazıları derki Akrep cinselliğin burcudur ve Akrep dışında hiçbir burç bu kadar sekse meraklı değildir. Bu kulaktan dolma bir bilgi olmakla beraber kısmen doğrudur. Akrep burcu vücutta cinsel organları temsil etmektedir. Vücuttaki temsili organlarını duyunca hala aynı şeyleri düşünmeye devam ettiniz öyle değil mi :)) Yani Akrep demek seks seks seks demektir?! Bu bir anlamda doğrudur demiştim. Ama bir bütün olarak tamamen doğrudur demek çok cahilce olur. Akrep için seks; bir Terazi için sevgiliyle mum ışığında romantik bir yemek yemek neyse onun kadar sevgi doludur. Partnerini hissetmek, dokunmak ve sevişmek Akrep’i hem zihinsel hem de fiziksel anlamda bir bütünlük duygusuna yöneltir. Ve ancak bu şekilde tam olarak tatmin olabilmektedir. Yani toparlayacak olursam, Akrep seksi sevgiyi tamamlayan bir unsur olarak görmektedir. Sadece seks bir Koç’u mutlu edebilir ama bir Akrep’i ASLA! Onu sadece seksle elde edemezsiniz. Sevdiğim ve makalelerini artı kitaplarını okuduğum astrolog Steven Forrest, Akrep’in seks objesi olarak görülmesi konusunda “Gökyüzü Ortaklıkları” isimli kitabında şunları belirtmiştir:

Pop-astrologlar (popüler kültür astrologları yani bir nevi işin magazin boyutundan öte gidemeyen astrologlar) Akrep’in seksi bir burç olduğunu ima ederler. Bu konuda küçük bir araştırma yaptık ve seksin diğer onbir burçta da epey popüler olduğunu gördük. Bu hiç bir burcun piyasayı ele geçiremediği alanlardan biridir. “Akrep’in seksi” olduğu fikri çok temel bir astroloji bilgisinin çarpık olarak algılanmasıdır. Akrep insanı arındıran duygusal yoğunluğun burcudur. Kültürümüzün bu tür duyguları cinsellikle bağdaştırmaya meyilli olduğu gerçeği, bu duyguların başka alanlarda da geçerli olmadığı – veya cinselliğin bunlarsız olmayacağı- anlamına gelmez. Ama (böyle düşünen) bu insanların hiç biri sağlıklı bir Akrep değildir.

İnanılmaz derecede derinlik ister, gizli saklı şeylerden hoşlanmaz (tabi iş kendine gelince durum değişir çünkü o her şeyini herkesle paylaşmaz) Aşırı derecede sahiplenici, kıskanç ve tutkuludur. Aşık olduğu zaman çok değişir, her şeyiyle kendini aşık olduğu kişiye adar?.. Ancak yönetme ve idare etme hırsı yüzünden aşkta bazı problemlerle karşılaşabilir. Özellikle de partneri özgürlüğüne düşkün ve sorumsuz biriyse. Ayrıca egosuna oldukça düşkün olduğundan kendisine gelen en ufak bir eleştiride bile hemen savunmaya geçebilir. Bu anlamda onunla bir aşk ilişkisini yürütmek oldukça dürüst, sadakatli ve toleranslı artıııı sevgi dolu olmayı gerektirir.. Sevgi dolu olmak neden gerekir? Çünkü o su grubu mensubu bir burçtur ve duyguların ondaki yeri bambaşkadır..

Her insanın doğum haritasında Akrep burcu bulunmaktadır. Evet yanlış okumadınız. Her insan da birazcık Akrep’lik bulunabilir. Kiminde bu fazlaca fark edilir çünkü Akrep burcu kişisel doğum haritasında o kişinin önemli bir yaşamsal alanında önemli bir gezegende konumlanmıştır. Bir diğer ihtimalde Pluto yani Akrep burcunu yöneten gezegen o kişinin önemli bir kişisel gezegeni ile (Ay,Venüs, Mars,Merkür,Güneş gibi) kuvvetli bir açı oluşturmuş ya da önemli bir yaşamsal alanında konumlanmıştır. Bir örnek verecek olursam bay Mr.Paradise’ın Venüs’ü Pluto yani Akrep burcunun yönetici gezegeni ile kavuşumdadır. Kendisinde astrolojiyle tanışıp kaynaştıktan sonra Venüs Akrep özelliklerini rahatça gözlemlemekteyim. Kendimden örnek verecek olursam zihinsel gücü ve iletişimi temsil eden yaşamsal alanımda (horoskopun 3.evi) Jüpiter’im Akrep burcunda bulunmakta. Ayrıca Akrep’teki Jüpiter’im bir de Akrep burcunu temsil edene gezegen Pluto ile kavuşumda. 3.evdeki bu oluşum Akrep’in zihinsel gücünü, büyük ruhsal sarsıntılardan sonra dahi ayağa kalkıp yenilenebilme yeteneğini ve derinlemesine araştırma hırsını doğuştan özüme aşılamış bulunmakta. Bu örnekler çoğaltılabilir tabiî ki. Kısacası Akrep burcu sadece Güneş’i Akrep olanlarda değil, haritalarında; anlatığım gibi oluşumlara sahip kişilerde de rahatlıkla gözlemlenebilir. Tabiki Akrep burcunun bulunduğu alana ya da konumlandığı gezegene göre farklı alanlarda vücud bulacaktır. Kiminde iş alanında, kiminde aşk alanında kiminde de benimki gibi zihinsel ve iletimşel anlamda gibi…

18.12.2008-suveay
Bu yazıya gelen yorumlar

Akrep Burcu Hakkında Bildikleriniz Doğru Mu?” hakkında 1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.