Yeni Burç Takvimi-Burçlarımız Değişti Mi?

Şimdilerde bir söylenti çıktı gerçi bu söylenti her yıl tekrarlanıyor ısıtıp ısıtıp önümüze getiriliyor bir nevi 🙂

Yeni burç takvimi, burçlar değişti mi vs. Duymuşsunuzdur bu haberleri. Duymadıysanız bu haberlere bir örnek (haber kaynağı için teşekkürler Kayhanoviç)

Şimdi gelelim bu haber doğru mu değil mi konusuna. Kendimce, bildiğimce açıklamaya çalışayım.

Yıllardır bu safsata sürmekte, ama aslı şu; araştırmada belirtilen yörüngedeki değişiklik nedeniyle burçların kayabileceği meselesi doğrudur. Güneşin burçlara girişi yıldan yıla değişir. Ancak; gök günlüğünde (efemerislerde) Örneğin, 1982 haziranının 29.günü yengeç ise ve bu sene tamamen atıyorum aynı tarih (29.06) Aslan burcuna geçmiş oluyorsa, bu sene o tarihte doğan kişi Aslan burcu ama 82 de doğmuş olan kişi yine Yengeç burcudur.  Dolayısıyla doğduğu yıl,ay ve gün hangi burçta ise burcu da daima o burçtur 😉

Not: Efemerislerden (gök günlüklerinden) doğduğu gün Güneş’in hangi burçta olduğuna bakılarak gerçek burçlar bulunabilir. Ancak çoğu insan için bildiği burç doğrudur. Tabi şunu da ekleyeyim, her 19 Şubat’lı Kova olmayacağı gibi her 19 Şubat’lı Balık da değildir 🙂

Eğer bir gökgünlüğü (ephemeris) kitabınız yok ise şu siteden  indirebilirsiniz 😉

Yeni Burç Takvimi-Burçlarımız Değişti Mi?” hakkında 5 yorum

 1. su_yağmuru_perisi_350

  yaa ben keşke değişse diyodum balık burcuyla alakam yok
  herkes çok saf ve salak diyor ama ben sınıf birincisim
  sulugöz falan diyolar ben sadece gerçekten çok üzücü olaylarda ağlarım ama kararsızım ve yönetme yeteneğim olduğunu sanıyorum hiç bir zaman benim grubumda kimse benim liderim olmadı öğretmenler hep beni seçti sizce hangi burcun özelliklerini taşıyorum lütfen yardım edin balık balık nereye kadar..
  😀

  Cevapla
 2. aNNePeRi

  bu arada iyi ki varsın kız Allah senden razı olsun yoksa noldum ben şimdi diyip durcaktık.Tv de Rezzan kiraz da aynı senin söylediklerini söylemişti ama çilekliden duymak lazım bi dedimdi.

  Cevapla
 3. Zeynep A-

  Oh be icime su serpildi, bir an burcum degisti zannettim! yasasin hala akrep’im:-) bu arada “mevsimler gibi” hayirli olsun canim! iyi günlerde yazman dilegiyle!

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.