Astrolojik Açıdan Gezegenler ve Gezegen Özellikleri, Gezegenlerin İnsanlara Olan Etkileri

astroloji burçlar yıldıznameler gezegenler gezegen özellikleri burç özellikleri astrolojiburçlarÇok tartışmalı bir konu olsa da astrologlar ve astrolojiye gönül vermiş olanlar tarafından kesin bir bilgi gözüyle bakılmaktadır gezegenlerin insanlara olan etkileri konusuna.

Astrolojiyi falcılık sanan kişiler astrologların bir kişinin ya da bir olayın haritasına bakarken belirli verileri toplayarak biraz da kendi yorumları ve sezgileri ile harmanlayarak analiz çıkardığını bilmez ve bu yüzden astrolojik yorumlara ne yazık ki fal gözüyle bakarlar. Halbuki astrolojide de matematikte ya da fende olduğu gibi bir takım denklemler ya da formüller vardır, kalıplaşmış veriler vardır ve astrolog bir haritaya baktığında bu veriler ışığında yorum yapar.. Yani önünüze bakla atıp ya da bir kahve fincanını elinize alıp kafadan yorum sallamak gibi bir şey değildir astrolojik analizler. Ortadaki verilere göre (gezegenlerin yerleştiği burçlar, burç konumlanmaları, gezegenler arası açılar, kuzey ve güney ay düğümleri, sabit yıldızlar, asteroidler vs. vs. vs.) bir bilgi toplanır ve astrolog da bu bilgiler ışığında bilgilerden çıkardığı toplamı yuvarlayarak kişinin analizini yapar. Hiçbir Aslan ya da bla bla burcu bir olmayacağı gibi hiç bir Venüs’ü Aslan burcunda konumlanmış bir Aslan burcu da bir olmayacaktır. Haritalarımız parmak izlerimiz gibidir öyle ki aynı gün, aynı saat doğmuş ikiz bebeklerde bile bir çok karaktersel benzerlik olmasına rağmen ikisi bir değildir. Kaldıki aynı burçtan diye herhangi iki kişi aynı karakterde ve yaşantıda olsun 🙂 Böyle bir şeyi savunmak çok ama çok saçmadır. Çünkü bir astrolojik haritada (yani yıldızname-doğum haritası-yıldız haritası-horoskop ne derseniz aynıdır farketmez..) 12 burçtan mutlaka bir parça lezzet vardır. Bu parçalar kiminde büyüktür kiminde küçük, kiminde Balık burcu etkisi fazladır (atıyorum Aslan burcu olduğu halde) kiminde de Yengeç (yine atıyorum Yay burcu olduğu halde..)

Burçlardan sonra gezegenleri anlatmak istiyorum. 10 gezegen vardır bu gezegenler 12 burçtan herhangi birinin hizasındadır. Bu hizayı doğduğumuz gün ve saat itibari ile dikkate alırız. Yani siz doğduğunuz gün doğduğunuz saat bir gezegen hangi burç civarından geçiyordu ise, sizin o gezegenininiz, o burçta konumlanmış demektir. Mesela benim Merkür’üm ben doğduğum gün ve doğduğum saat İkizler burcunda imiş bu durumda benim Merkür burcum İkizler olur. Aynı şekilde kalan diğer 9 gezegenim de bir veya bir kaç burçta konumlanmış durumda ve her insanın da doğum haritasında gezegenleri bir kaç burç içinde konumlanmıştır. Kiminin her bir gezegeni ayrı burçlarda konumlanabilirken, kiminin 3 ve üzeri gezegenleri bir burçta konumlanır ki; biz buna stelyum deriz. Stelyum kişinin o burcu hayatında daha fazla deneyimlemesi ve yansıtması anlamına gelir ve “astrolojik evler” dediğimiz yaşamsal arenaların konularını daha fazla yaşamamız ya da yaşatmamız olarak da yorumlanır.

Konuları arka arkaya sıralamamdaki amaç; insanların hala 12 burçtan ibaret olduğunu sanan kişiler içindir. Bir insan basit bir formülden yaratışmış olsa idi emin olun robottan farksız olurdu ve her İkizler buru yalan söyler, her Yengeç burcu durmadan ağlar ya da her Akrep burcu durmadan birilerini zehirlemek için uğraşırdı. Bunun böyle olmadığını işinin renginin bu kadar dalgalı ve bulanık olmadığını kişiye özel astrolojik haritalar eşliğinde anlarız.

Bir kişinin doğum haritasında/yıldıznamesinde ;

 • 12 burçtan aldığı büyüklü küçüklü etkiler,
 • 10 gezegenden aldığı etkiler,
 • 12 astrolojik eve yerleşen burçlardan aldığı etkiler
 • 12 astrolojik eve yerleşen gezegenlerden aldığı etkiler
 • 10 gezegenin yerleştiği burçlara göre birbiriyle yaptığı açılar
 • Kuzey ve Güney Ay Düğümleri
 • Arap Noktaları
 • Sabit yıldızların gezegenlerle geçtiği açısal etkileşim

gibi bir çok verisi toplanarak astrolog tarafından yorumlanır. yani bir astrolog oturup da kimse için cinlerle perilerle iletişime geçip tuhaf sesler çıkartarak ya da tuhaf şekiller çizerek, astrolojik haritası hakkında bilgi almak isteyen insanlara olmayan şeyleri söylemez. Sadece bazı verileri kendine göre yorumlar ve her astrologun kendine göre bir yorum tarzı vardır. Kimi kehanet tarzında yorum yaparken kimi de sadece şuana ve yapılabileceklere odaklanır. Benim kehanet tarzı yorum yapan yani gelecekten haber vermeye çalışan (şu kişiyle evlenirsen kesin olarak bu olur, ilerde mutlaka zengin olacaksın vs.) astrologlarla aram pek iyi değildir ve ben de onlardan olmamaya çalışırım. Astroloji konusunda bilinçli olan insanların da bu tip “FALCI” astrologlara prim vermemesini tavsiye ederim. Astrolojinin kötü anılmasına neden olan kişiler ne yazık ki onlardan başkası değildir. Ak ile karayı iyi seçmek ve tercihlerimizi bilinçli yapmamız gerekmektedir. Zira; fal bakmak ve kehanette bulunmak tamamiye “şaka yollu bile yapılacak olsa” haram olan bir eylemdir..

Astrolojik Açıdan Gezegenler ve Gezegen Özellikleri, Gezegenlerin İnsanlara Olan Etkileri” hakkında 3 yorum

 1. Geri izleme: Astrolojik Açıdan Gezegenler ve Gezegen Özellikleri, Gezegenlerin İnsanlara Olan Etkileri | * KADIN KADINA GÜZELLİKLER *

 2. Geri izleme: Astrolojik Açıdan Gezegenler ve Gezegen Özellikleri, Gezegenlerin İnsanlara Olan Etkileri | Mevsimler Gibi Yaşarım Hayatı

 3. Geri izleme: Astrolojik Açıdan Gezegenler ve Gezegen Özellikleri, Gezegenlerin İnsanlara Olan Etkileri | GÜZEL KADINLAR BAKIM EVİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.