Gezegenler Evlerde-Ay Evlerde Ne Anlama Gelir?

ay evlerde ay burçlarda ay burcu nedir ay burçları ev evde gezegenler evlerde

Gezegenler Evlerde-Güneş Evlerde Ne Anlama Gelir? yazımdan sonra şimdi de Ay horoskopumuzun yaşamsal evlerinde (alanlarında) ne anlama gelir? yazısında sıra.

Gezegenler Evlerde

Ay Evlerde

Horoskopumuz (doğum haritamız-yıldıznamemiz-yıldız haritamız) 12 yaşamsal arenaya bölünmüştür, bu yaşamsal alanların her birine astrolojide “ev” denmiştir.

Evler; 12 burcun bir bütünü oluşturduğu gibi hayatı ve insan azalarını oluşturan konuların tümünü içerir.

Her bireyin astrolojik haritasında yani horoskopunda bir Ay’ı vardır, bu halk arasında “ay burcun ne?” şeklinde sorulduğunda söylediğimiz burca yerleşmiş gezegenimizdir. Ay burcu hakkında detaylı bilgiler almak isterseniz tıklayınız.

Ay’ın yerleştiği ev alanı bizim duygusal ve içgüdüsel enerjimizi en çok nerelere kanalize edeceğimizi ve nereden temin etmeye çalışacağımızı gösteren önemli bir yıldızdır-gezegendir horoskopumuzda. Bu anlamda Ay’ın yerleştiği burç’tan sonra Ay’ın konumlandığı yaşamsal arenamıza yani “eve” bakmak gereklidir. Bu sayede kendimizi, içgüdülerimizi, duygusal potansiyelimizi ve bilinçaltımızı tanıma konusunda bir adım daha ileriye gitmiş olacağız.

Ay 1. evde iken: Ay’ı 1.evinde yani yükselen burcunda konumlanan bir kişinin annesi hayatında belirgin bir rol oynar, anneye düşkünlük ve/veya anne tarafından kişi üzerine yoğunlaştırılmış bir şefkat yumağı söz konusudur. Kişi anneye düşkün olacağından, O’nun onayını almadan yapacağı işlerde içi rahat olmaz. Duygusal anlamda gelgitleri yoğun olan bu kişi, aşırı hassas ve duyarlıdır, duygusaldır (ay burcu balık ya da yengeç ise bu duyarlılık ve duygusallık daha da belirgin olur) Empatisi ve duygusal zekası yüksek kişilerdirler. Özellikle bayanlarda yüz güzelliği verir, ancak dikkat edilmezse kilo alımı çok olabilir. Midesi ve göğüsleri hassas olur, bu bölgelerinde sağlık problemleri yaşayabilir. Stress, aşırı üzüntü ve depresyon onları mahveder, özellikle mideleri üzülmeleri ya da sıkıntıya düşmeleri sonrasında hemen rahatsızlanır. Sıkıntılı ve stresli oldukları dönemler aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu, gazlı vb. midelerine dokunabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdırlar. Ay birinci evdeyken aldığı görünümler (açılar) önemlidir, Mars, Satürn veya Uranüs’ten sert açı alan birinci evdeki Ay, kişiye agresiflik ve huysuzluk verir aynı zamanda bu kişi çevresi tarafından itici bulunabilir. Jüpiter’den sert açı alan 1.evdeki Ay kişiye; aşırı kilo ve iyi niyetli, iyimser ancak umursamaz, sorumsuz bir kişilik verebilir. Birinci evde Neptün’den sert açılar alan bir Ay varsa bu kişi inanılmaz kırılgan, kolay etkilenir/kandırılabilir ve naif olur, aynı zamanda aşırı hayalperestliği yüzünden çokça suistimal edilebilir ve hayal kırıklıklarını sık yaşar.

Ay 2. evde iken: Ay’ı ikinci evde bulunan bir kişi güvenlik ihtiyacı içinde olan, maddi anlamda da manevi anlamda da huzur ve istikrar arayan bir yapıda olur. Bu kişi sürekli olarak para kazanmaya, para biriktirmeye ihtiyaç duyar. Kendi ayakları üzerinde durmak için büyük çaba sarf eder, kendine olan güveni gelir gider, özellikle de cebinde beş kuruşu kalmadığı dönemlerde çabucak karamsarlaşabilir. Kendine olan güveni maddi kaynaklarına da bağlıdır ve bu nedenle içgüdüsel olarak kazanmak, biriktirmek ve yeteneklerinin karşılığını almak ister. Bu kişi eşi zengin olsa da boş oturacak biri değildir, mutlaka yeteneklerini değerlendirecek fırsatlar yaratır ve kendini bir şekilde ispatlar. Ticari ve sanatsal anlamda bazı belirgin özellikleri göze çarpabilir. Kazancını ticari ya da sanatsal yollarla elde edebilir, ya da bu tür işler yaparak kendini daha iyi hissedebilir. Kazanmak istediğinde de gerçekten kazanır.

Ay 3. evde iken: Ay’ı üçüncü evinde konumlanmış bir kişi çok meraklı ve araştırmacı biridir, özellikle komşuları, yaşadığı çevrenin insanları ve magazinsel konular üzerinde oldukça fazla merak eder ve soruşturur araştırır. Bu kişiler konuşmaya ve fikirlerini paylaşmaya karşı içgüdüsel bir ihtiyaç hissederler, bu nedenle söylememeleri saklamaları gereken konuları dahi yakınlarıyla paylaşabilirler. İletişimsel anlamda oldukça kabiliyetli olabilir, yüzeysel de olsa geniş bir çevre edinebilirler. Çevresindeki kişilerle farkında olarak ya da olmayarak sık sık flört ederler. Partiler, kısa seyahatler, eğlence organizasyonları konusunda iyidirler. Sık sık yolculuk yapmaya bayılırlar, entelektüel anlamda ilgi alanları dahilinde kendilerini gelişitirmeyi severler. İlgileri değiştiği an öğrenme hevesleri de değişir ve ilgisini ne çektiyse o alanda öğrenmeye başlar. Bir çok alana dağılmış çok derin olmayan yetenekler söz konusudur. Bu yetenekler genellikle güzel ve etkileyici bir konuşma, elleri ustaca ve pratik bir şekilde kullanma, organizasyon, halkla ilişkiler ve medya alanlarıdır. Tekle yetinmek pek onlara göre değildir bu anlamda 3.evdeki bir Ay kişiye ikili ilişkilerde yalana yatkınlık ve aldatma ihtiyacı verebilir. (bu durum tek başına değil, ancak horoskopun tümü ile değerlendirilebilir)

Ay 4. evde iken: Ay dördüncü evde ise kişinin duyguları yoğundur, hassasiyet ve duyarlılık artar. Evinde uyum ve huzur arar, evde oldukça anaç ve koruyucudur. Yuvasına, ailesine ve ebeveynlerine düşkünlük görülür. Mide ve göğüslerde sağlık problemlerine karşı dikkatli olunmasında yarar ardır. Bayanlarda göğüslerde irilik verebilir. Duygusal anlamda korunmasızdır bu nedenle güvene ve korunmaya ihtiyaç duyar, güvenlik ihtiyacı ön plandadır. Evlendiğinde evinde şefkatli ve sevgi dolu bir eş ister özellikle erkekse. Bayan ise evinde tam bir dişi ve anne profili çizer. Manevi değerlerini, ailesini ve vatanını her ne pahasına olursa olsun savunmaya çalışır ve korur. Sezgileri ve fantezileri yoğundur. Gerçekleşen rüyalar görebilir. Ev adresi sürekli değişebilir (tayin, atama,  yeni bir eve yerleşme ihtiyacı gibi nedenlerden dolayı)

Ay 5. evde iken: Ay’ı beşinci evinde konumlanan bir kişi içi aşk herşeyin üstündedir, bu nedenle beraber olduğu ve olacağı kişiler aşık olduğu kişiler olmalıdır. Aksi halde beraber olduğu kişiyi aldatıp aşık olduğu kişiyle beraber olmaya koyulabilir. Sahne sanatlarına, sanata, müziğe ve oyun içeren her türlü faaliyete çok düşkündür, eğlenmekle arası iyidir. Partiler ve eğlenceler tam ona göredir. Sanatsal yetenekleri olabilir. Çocukları sever ve çocuklar hayatının önemli bir parçasıdır (Ay’ın aldığı açılar burda önemlidir) Eğer Ay’ı burada Uranüs ya da Neptün’den sert açılar alırsa aşk hayatında sürekli bir sirkülasyon, aldatma/aldatılma ve dengesizlik görülebilir. Ayrıca eğlenceye aşırı düşkünlük nedeniyle aşırı harcamalar ve sosyal anlamda yadırganabilecek bazı olaylar söz konusudur. Satürn ve Pluton’dan sert açı alan bir 5.ev Ay’ı ise kişiye aşık olduğu aşk hayatına giren kişilere güven duyamama ve kendini bırakamama, duygularını tamamiyle göstermekten korkma gibi sorunlar verebilir. Özellikle Ay’ı 5.evde konumlanmış bir erkek anne şefkati gösterebilen vefalı, anaç ve dişi bir kadın arayışındadır. Kadınlar ise romantik, sadakatli, duygusal ve naif, duygularını söylemeden anlayıp harekete geçen erkekleri tercih ederler.

Ay 6. evde iken: Ay’ı 6.evde olan kişiler iş hayatına, evcil hayvanlara, yaşlılara ve muhtaçlara yardım etmeye, sağlıklarına ve fiziklerine dikkat ederler. Ay altıncı evdeyken ağır ilerleyen gezegenlerden ve Mars’tan sert açı aldığı takdirde kişi depresif ve kolay sinirlenebilen, iş arkadaşlarıyla çok dalaşan ve iş hayatında stresli biri olabilir. İş hayatında duygusal tepkileri başarılı olmasına büyük engeldir. Ay’ı 6.evde olan bir erkek, iş hayatını aşk hayatına tercih edip işkolik biri haline dönüşebilir. Ay’ı 6.evde olan bir bayan, endişeli, detaycı ve huzursuz bir ebeveyn olabilir. İş hayatlarında değişken olmaları sürekli yeni bir işe girmelerine neden olabilir. Mide, göğüs problemleri ve bazı sinirsel- ruhsal problemler görülebilir (Ay’ın sert açılar alması bunu daha da kesinleştirir)

Ay 7. evde iken: Ay’ı 7.evinde konumlanan kişiler horoskopunun diğer öğelerini de bağlıdır elbette ancak çoğunlukla eğer kuvvetli bir Mars’ları ya da Güneş’leri de yoksa edilgen ve diğer insanların sözlerine, fikirlerine (örneğin eşlerine, iş ortaklarına, danışmanlarına ya da avukatlarına) fazla önem veren ve bu nedenle “uyumlu olmak, huzurlu kalmak adına” kendi fikirlerini arka plana atabilen aşırı duygusal kimselerdir. Bu konuma sahip erkekler eşlerinin anne şefkati göstermesine ihtiyaç duyar, ayrıca fazla anne meraklısı (anne kuzusu) olabilirler. Evlenecekleri kadında anaç tavırlar ve dişilik ararlar. Erkeksi ve kaba saba kadınlardan pek hoşlanmazlar. Sevgi dolu ve etrafında sevilen kimseler olurlar, insanlara yardım eder, onları dinler ve empati kurarlar. Yedinci evinde Ay olan bir bayan evliliğinde güvenlik ve sevgi arar, sadakat ister, şefkat ister. Kendisi de eşine karşı bu duyguları gösterir. Ancak 7.evdeki bir Ay evlilikte her ne kadar sevgi ve bağlılık habercisi de olsa “bazen” bu yaşamsal alanımızın değişkenliğe açık olunan bir alan olduğunu gösterir. Bu da ikili ilişkiler ve özellikle evlilikte bir sirkülasyona ve olumlu ya da olumsuz bazı değişikliklere yol açabilir. (iki veya daha fazla evlilik gibi) Elbette ki bu herkes için geçerli değildir bunun için horoskopun tümünün incelenmesi gereklidir. Yalnız yaşamak istemeyen, evlilik düşkünü ve genellikle gelenekçi-değerlerine çok bağlı kişiler olurlar.

Ay 8. evde iken: Ay’ı sekizinci evinde konumlanmış birinin duyguları adeta toprağa gömülmüş ve bir kazı ile çıkartılmayı bekleyen arkeolojik bir kalıntı gibidir. Duyguları çok derinlerde ve derindir. Duygularını gizlemek ve paylaşmamak dürtüsüne sahiptir. Sezgileri güçlüdür ve gerçekleşen rüyalar görme olasılığı yüksektir. Gelirleri çok çaba sarfetmese bile artış gösterebilir, eşinin kazancı ya da miras, ikramiye gibi. Başkalarının gelirlerini idare etme konusunda yeteneklidir, finansal konularda başarılı olabilir ya da bu konularda fikir danışılan bir danışman olabilir.  Bu kişi bir bayansa eşinin iyi gelire sahip biri olmasına ihtiyaç duyar ve koca parası gibi kendi emeği dışında gelen kazançları yemeye bayılır. Araştırmacı ve daha fazlasını öğrenmek isteyen biri olması dolayısıyla polislik ya da dedektiflik işi de tam ona göredir. Bazen herkesin işine karışan bir işgüzar haline dönebilir, çünkü Ay’ın aldığı açılara göre 8.evdeki bir Ay kişiye yönetme, idare etme, değiştirme hırsı verir, bu da kendinde  çevresindeki herkese ve herşeye karşı müdahale etme hakkı gören bir insan yaratır. Gelir gider dengesine ve hukuk kurallarına uymaya dikkat etmezse (mesela mafyacılık oynar ya da yasal suç kapsamında falcılık yaparsa) başı mahkemeler ya da hapishane ile diğer kişilerden daha çabuk derde girebilir. Mistizm ve parapsikoloji merakları, astroloji yetenekleri olabilen insanlardır. Yine Ay’ın aldığı açılara göre 8.evinde Ay olan birisi eğer Ay sert açılar da almışsa cinsel saplantıları ve sapmaları olabilen bir kişidir. Sadist-mazoşist eğilimler, ensest fanteziler ya da hayvanlarla girilen ilişkiler vs. bu konumdaki kişilerde sıkça görülebilir. Bu durum elbetteki her 8.ev Ay’ında görülmeyebilir, kesin bir şeyler söyleyebilmek için haritanın tümü yorumlanmalıdır.

Ay 9. evde iken: Ay’ı 9.evinde konumlanmış olan kişiler yurt dışı ve yabancı kültürlerle haşır neşir olan (ya da olacak olan) yabancılara ve yabancı kültürlere, dine (dini inançlarına) ve/veya farklı inanışlara bağlı, medyatik olmak (yetenekleriyle alakalı) ününü dünyaya duyurmak isteyen, genellikle büyük düşünen ve iyi eğitim almaya çalışan kimselerdir. Geleneklere pek bağlı değildirler ama Ay eğer 9.evde iken sert açılar almış ise tam terzi bağnaz ve aşırı tutucu kişiler ortaya çıkabilir. Genel anlamda başına buyruk olmayı, hoyrat esmeyi ve bağımsız-özgür yaşamayı seven, çeşitli inançlara ve hukuk kuralalrına saygılı, flörtöz, adil ve keşifçi insanlar olurlar. Seyahatleri eğlenmek ve keşfetmek içindir, yurt dışı gezileri hayallerini süsler ve uzun seyahatlerden hoşlanır. Bu konuma sahip bir erkeğin eşi yabancı uyruklu olabilir, hukukçu veya akademisyen olabilir, ya da çok inançlı dinine bağlı mütedeyyin biri olabilir. Veya bu kişi felsefi, mistik faaliyetleri olan bir kadına çekilebilir. Dokuzuncu evinde Ay olan bir bayan özgürlüğüne çok düşkündür ve boyunduruk altında yaşamaya asla tahammül edemez. 9.evdeki bir Ay kişinin genel kültür seviyesinin yüksek olacağına ve yüksek öğrenim görmek isteyeceğine de işaret eder.

Ay 10. evde iken: Ay’ı 10.evinde konumlanan bir kişinin ev hayatı = kariyer hayatıdır. İşe ve toplumsal ününe düşkündür, yükse idealleri ve hayalleri vardır. Kendini duygularıyla ön plana çıkarmayı sever. Ailesinin desteği muazzamdır (eğer Ay kötü açılar almamış ise) Bu konuma sahip erkekler kadınlar açısından şanslıdır çünkü kadınları adeta bir mıknatıs gibi çekerler ve kadınlar onlara hiçbir karşılık beklemeden sırf sempati duydukları için yardım eder, destek olurlar (mesela kariyerinde yükselmesi için) Aile hayatı güzeldir ve ailesini herşeyden üstte tutarlar. Bazen eve gitmeyi unutabilirler bu nedenle evlilerse evlilik hayatları problemli olabilir. Eve iş götürmemeyi ve yuvalarına vakit ayırmayı öğrenmeleri gerekir. İş hayatındaki duyarlılıkları ve merhametleri nedeniyle bazı sorunlar yaşasalar da üstleri tarafından oldukça sevilir ve takdir edilir kimseler olabilirler. Kariyer ve ün sahibi olmak, en azından kendi alanında bir isim yapmak onlar için duygusal bir ihtiyaçtır. Çalışmaya gönüllü ve aranılan bir çalışan olurlar. Yönetmeye olan içgüdüsel arzuları onları zamanla iyi bir yönetici konumuna da yükseltebilir. Sevilen ve sempatik bulunan, duygusal zekası güçlü çok iyi bir yönetici olurlar.

Ay 11. evde iken: Ay onbirinci evde konumlandığında kişi arkadaşlarına ve sosyal gruplara katılmaya ihtiyaç duyar. Grup çalışmalarında ve sosyal faaliyetlerde gönüllü olarak sorumluluk alır ve başarılı da olur. İnternet ve teknoloji konusunda bazı yetenekleri olabilir, astrolojiye de eğilimlidir. Kişi bağımsız ve hümanist bir yapı sergiler, zaman zaman başkalarının haklarını onları hiç tanımasa bile savunur. Mert, idealist ve dürüsttür (Ay’ın aldığı açılar burda önemlidir.) Ancak idealleri sürekli değişir. Arkadaşlarını aileden sayar ve onlarla bir çok şey paylaşır, onlara evini açar herşeylerini onlarla paylaşır. Arkadaşlarının fikirlerine diğer kişilerin fikirlerinden daha fazla önem verir ve dikkate alır. Yardımlaşmayı ve yardım etmeyi çok sever. Bu kişi bir erkekse internetten tanışacağı biriyle evlenebilir ya da internetten çok sık sevgili bulabilir. Sevgilisini arkadaş çevresinden seçebilir. (önce arkadaşlık sonra sevgililik hikayelerini hep duyarız.) Bayan arkadaşları fazla olur ve arkadaş çevresi tarafından çok sevilir. Ancak empatik ve sempatik olsa da değişkenliği olan ve yüzeysel bir arkadaşlığı vardır, bu nedenle çabuk dost arkadaş edinse de sürdürmek konusunda aynı başarıyı yakalayamaz. Yine de eskilerin yerini yenilerle çabuk doldurur. Çünkü çok arkadaş edinmek onlar için bir ihtiyaçtır. Birilerine bir öğretmen edasında ders vermeyi hocalık ve koçluk yapmayı çok sever, karşısındakiler O’nu dinlemediği takdirde çok bozulur ve kızar. O herşeyi çok iyi bildiğini sanar bu yüzden bazen bazı konularda kendini geliştirmekten ve hoşgörülü olmaktan geri kalabilir.

Ay 12. evde iken: Sanatçı-şair ruhlu ve aşkperesttir. Ay’ın aldığı açılara göre yasak gizli ilişkiler yaşamak isteyebilir. Aşk için mantık aramaz ve bu yüzden gizlilik de gerekse aşkı yaşamaya çalışır ve başına bir çok iş açabilir. En basiti bu nedenden dolayı ruhsal ve psikolojik sıkıntılar yaşar. Ay’ı 12.evde olan biri sanata ve edebiyata karşı meraklıdır, bu alanlarda çeşitli yetenekleri mevcut olabilir. Ay onikinci evdeyken sert açılar almışsa kişi depresyona ve ruhsal hastalıklara çok açıktır, sık sık medite olmalı dini inancına göre rahatlama yoluna gitmelidir (namaz, dua, zikir gibi faaliyetler bu kişilere iyi gelir) yalnız kalıp düşünmeye ve dinlenmeye çok ihtiyaç duyarlar ve bu yüzden kendilerini toplumdan soyutlarlar. Bu kararlarını saygıyla karşılamak gerekir çünkü O’nlar için bu durum adeta yaşamsaldır. Hayalinde tasarladığı kişilere aşık olma durumu yüzünden karşısındaki kişileri hayalindeki kişilerin yerine koyar ve aşkını yaşar. Hayalindeki insan olmadığı gördüğünde de hayal kırıklığı içerisinde acı çeker. Bu yüzden dışardan bakılınca çok maymun iştahlı ve ayran gönüllü görünebilirler. Aslında biraz garip ve anlaşılmaz kişilerdirler. Kendilerine güven eksiklikleri yüzünden sık sık melankoli yaşar ve karamsarlığa kapılırlar.

Not: Yazılarım kaynak ve yazı linki verilerek alıntılanabilir.

Suveay

gezegenler evlerde – gezegenler – ay gezegeni evlerde – ay evlerde – ay 1. evde – ay birinci evde – astrolojik evler – doğum haritasında güneş evlerde – ay 2. evde – ay 3. evde – ay 4. evde – ay 5. evde – ay 6. evde – ay 7. evde – ay 8. evde – ay 9. evde – ay 10. evde – ay 11. evde – ay 12. evde – ay ikinci evde – ay üçüncü evde – ay dördüncü evde – ay beşinci evde – ay altıncı evde – ay yedinci evde – ay sekizinci evde – ay dokuzuncu evde – ay onuncu evde – ay onbirinci evde – ay on birinci evde – ay on ikinci evde – ay onikinci evde – astrolojik haritalarımızda yaşamsal arenalarımız – horoskopta evler – haritamızın yaşamsal alanları – yıdızname doğum haritalarının evlerinde güneş –

Gezegenler Evlerde-Ay Evlerde Ne Anlama Gelir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Gezegenler Evlerde-Ay Evlerde Ne Anlama Gelir? | GÜZEL KADINLARIN SİTESİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.