Uranüs Koç Burcunda 2010-2018 Burçlara Olan Etkisi (Milliyet Astroloji Hakan Kırkoğlu)

Uranüs Koç Burcundayken 2010-2018 Hayatımızı Nasıl Etkileyecek? Burçlara Olacak Etkisi Neler?

Milliyet Astroloji sayfası astroloğu R. Hakan Kırkoğlu’nun yorumuyla işte Uranüs’ün 8 yıllık Koç burcu yolculuğu sırasında (yükselen burçlarımıza göre yorumlanmış) hayatımızda karşılaşabileceğimiz psikolojik, ruhsal ve fiziksel durumlar..

Yükselen Koç’lar: Hayat bakış açınız ve kişiliğiniz özgürleşiyor
Uranüs’ün en yaşamsal alanınız olan yükselen burçtan geçtiği bu yedi yıl boyunca, kişiliğinizi en orijinal ve başkaldıran biçimde ortaya koymaya başlıyorsunuz. Şimdiye kadar çekindiğiniz hatta korktuğunuz konularda artık pısırık davranmayacak, kendinizden fazlasıyla emin bir görünüm sergilemeye başlayacaksınız. Yapacağınız başlangıçlar hayatınıza hızlı ve ani değişiklikler getirmekte. Kimliğinizi yeniden tanımakta, sizi şimdiye kadar bağlı tutan engelleri aşmaya, özgürleşmeye başlayacaksınız. Kuşkusuz bu durum ikili ilişkilerinizi, evlilik ve arkadaşlıklarınızı da yakından etkileyecek ve artık eskisi gibi olmayacaksınız. Bu başkalarını şaşırtabilir, hatta sizi yakından tanıyanları şoke edebilir de. Eğer içinizdeki güçlü ve bağımsız kalmak isteyen sesi bastırırsanız, bu durum sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir ya da aşırı baskıladığınız enerjiler size ani bir kaza sonucu şeklinde de gelebilir. Bu güçlü transit altında görünümümüzü de yenileyebilir, çok daha kuraldışı ve farklı bir imaj kazanabilirsiniz. Önümüzdeki 7 yıl süresince, tek başına yapabileceğiniz çok şey olduğunu göreceksiniz. Tek başına kalmaktan korkmadığınız için, Uranüs’ün sunduğu ani yenilikleri kolayca uygulayabilir ve bu sürecin sonunda kişisel dehanızı hayatınızın her alanında ortaya koyabilirsiniz. Kuşkusuz bu uzun süre içerisinde aileye, ilişkilere ve kariyere bakış açınızı da değiştiren olaylarla ve kişilerle de karşılaşacaksınız.

Yükselen Boğa’lar: Daha riskli, fırtınalı, finansal açıdan oynak bir döneme giriyorsunuz
Önümüzdeki yedi yıl boyunca, her zaman çok önemsediğiniz güven ve istikrar sözlerini unutmalısınız. Uranüs’ün Koç burcuna girişi ile birlikte, bir bakıma kendi korkularınızla karşılaşacak ve onları yeneceksiniz. Ani riskler, finansal durumunuzun sürekli dalgalanması pek size göre şeyler olmasa da, bu dönemde içinizdeki ses büyük riskler almanızı ve hayata daha esnek bakmanızı söylüyor. Tüm bu söylediklerimi ılımlı biçimde yapmaya çalışmanız sizin için geliştirici olacak ve size daha heyecanlı, özgür ancak güven sunan koşullar açısından daha stresli koşullar getirecek. Bu yeni dönemde, hayat dümeninizi çok rahat kullanamayabilirsiniz. İlk aşamada çok parlak şeyler vaad eden potansiyeller daha sonraki yıllarda biraz daha dikkatli olmanızı gerektirmekte. Özellikle birikimleriniz, yatırımlarınız ve bütçeniz açısından fırtınalı bir denizden geçeceksiniz. Ama olsun, bu deneyimler sizi çok daha bütüncül kılacak, hayatınıza heyecan ve yenilenme getirecek. Psikolojik açıdan da, korkularınızla yüzleşiyor olmanız, daha riskli, tek başına yapabileceğiniz işlere girmeniz sayesinde, bu yedi yılın sonunda kendinizi çok daha yeni, farklı bir orijinal bir kişi olarak bulabileceksiniz.

Yükselen İkizler: Umutlarınız, arkadaş çevreniz yenileniyor
Geçtiğimiz yedi yılın ardından Uranüs’ün yükselen burcunuzla uyumla açıya girmesi sayesinde, yepyeni umutlar, tazelenen ümitler içindesiniz. 11. evinizde ilerlemeye başlayan Uranüs peşinde olduğunuz şeyleri hızlı biçimde yakalamaya ve daha fazla paşlamaya başlayabiliriz. Astroloji’de 11. ev çok olumlu özelliklere sahiptir. Bu ev ümitlerimizi, geleceğe bakışımızı anlatır. Aynı zamanda işten gelen kazançları da temsil eder. 2010’dan başlayarak adeta gelecek hedeflerinizi sıfırlamakta, yepyeni heyecan verici, sizi çok daha motive eden fırsatlar elde etmektesiniz. Yenilikler size çok yararlı olacak ve bu ani değişimin ortasında içinde bulunduğunuz grubun, arkadaşlıkların çok önemli bir etkisi olacak. Sosyal alanda yeni açılımlar içinde olabilirsiniz. Devrimci ve reformcu gruplar, sosyal örgütler hatta partiler aniden hayatınıza girerek, bakış açınızı, beklentilerinizi değiştirecek. Bu dönemde farklı, alternatif bir gruplaşma içerisinde yer alabilir, aynı zamanda liderlik yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Toplumsal olaylar, gruplar sizin için çok daha heyecan verici, yaşamsal ve önemli olacak. Önümüzdeki yedi yıl boyunca sadece kendiniz için değil, ayırdetmeksizin tüm insanlar için heyecan verici şeyler yapabilir, girişimci bir doğa ortaya koyabilirsiniz. Kuşkusuz bu dönemde aşka, zevklerinize hatta eğlenceye bakış açınız bile değişecek.

Yükselen Yengeç’ler: Hayata meydan okuyacak, içinizdeki gücü açığa çıkaracaksınız
2003’ten bu yana hayata daha esnek bakmaya başladınız ve ufuklarınızı genişlettiniz. Bu süreçte bakış açınız ani olaylar ve fırsatlarla yenilendi. Şimdi kazandığınız bu perspektifi aniden aydınlatacak ve sizi tek başına harekete geçmeye, risk almaya itecek bir noktadasınız. Asla korkmamalısınız. Kendinizi, özellikle işe ait konular ve çok önem verdiğiniz , hassasiyet gösterdiğiniz toplumsal konumunuz açısından bir uçurum yanında ve tedirgin hissediyor olabilirsiniz. Ancak, değişime, aniden gelişen olaylara direnmemeli, tek başınıza da ayakta kalabileceğinizi bilmelisiniz. Bunu öyle ya da böyle gerçekleştirmek zorundasınız. Hayatınızın bu döneminde kariyeriniz ve hedefleriniz aniden değişebilir. Bu belki süregelen işin kapanması ya da patronunuzun aniden değişmesi yüzünden olabilir. Aslında bu ani değişikliklerin olması sizin harekete geçmeniz ve cesaretinizi ortaya koymanız açısından önem taşıyor. Hiçbir şeyin rastlantı olmadığını görebilirsiniz. Üstünüzdeki pası atmalı, endişelenmek ya da kuşku duymak yerine, adım atmaktan, risk almaktan kaçınmamalısınız. Zaten kaçınamayacaksınız da. Sonuçta bu yedi yıllık dönemde, yapacağınız başlangıçlarla kişisel dehanızı ve başkalarından farklı ve orijinal yaklaşımınızı ortaya koyabileceksiniz. Eğer statükoya çok yatkın ve risk almakta zorlanan bir kişi iseniz bu süreçte çok zorlanabilirsiniz. Bunun yerine siz bu değişimin bayrağını taşımalı ve sürekli istikrar aramaktansa, arttıracağınız cesaretiniz ve kişisel yetenekleriniz sayesinde kariyerinizin, hayat amaçlarınızın en heyecanlı dönemini yaşayabilirsiniz. Seçim sizin.

Yükselen Aslan’lar: Ufuklarınız aniden değişiyor, düşünce kalıplarınız kırılıyor
2010’dan başlayarak kendinizi kafesten çıkmış, düşüncelerinde özgürleşmiş bir kişi olarak bulacaksınız. Uranüs’ün Koç burcuna ilerlemesi sizi alışılmış kalıplardan kurtarmakta. Hayatınızı pek çok yönden geliştirip, zenginleştirebileceğiniz imkanlar elde edeceksiniz. Düşünceleriniz, inançlarınız ani olaylarla yenilebilir ve bu arada kendi güçlü fikirlerinizi, inançlarınızı daha fazla yayma, yayınlanma fırsatı bulabilirsiniz. Bu yedi yıllık süre içerisinde uzakların, yabancıların, yolculukların hayatınızda çok önemli, katalizör görevi gören bir etkisi olacak. Düşünce ve inançlarınızda daha heyecanlı hatta savaşkan bir tutum içine girebilirsiniz. Aman dikkat edin, fanatikleşmemeye bakın. Muhtemelen sizi düşünsel konularda savaşa, mücadeleye sürükleyen durumlarla, güçlü bir rekabet ve arzularla karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte akademik konular, üniversiteler ve aynı zamanda medya hayatınıza daha fazla heyecan ve kendinizi sergileme imkanı getirecek. Yapacağınız yolculuklar, yeni kişiler, yeni yerler düşüncelerinizi sarsarak ani bir biçimde değiştirebilir. Olaylara, insanlara ve diğer bakış açılarına daha evrensel bir bakış açısı kazanmaya bakmalısınız. Eğer gereken toleransı gösteremezseniz, mücadeleden pek başka şansınız kalmayabilir.

Yükselen Başak: Maddi ve manevi ortaklaşa bağlar kırılıyor, özgürleşmelisiniz
Geçtiğimiz son yedi yılda ister istemez kazandığınız hayat tecrübeleri sizi yeni bir aşamaya hazırlanıyor. 2003’ten bu yana size mantıklı gelmeyen, düzeninizi bozan şeylerle karşılaştınız ve sonunda anladınız ki, hayat her zaman mantık, akıl ve düzen üzerine kurulu işlemiyor. Bu yeni dönemde Uranüs sizi daha bütün, daha cesur kılacak ani deneyimlere sürükleyecek. Bu süreçte, bağlı olduğunuz duygusal ilişkilerde ani kopuşlar, travmalar sonunda gelen aydınlanmalar ve özgürleşmeler yaşayabilirsiniz. Metafizik yönden çok gelişeceksiniz ancak bu yeni adımları atmak size çok riskli gibi gözüktüğü için sanki kendinizi bir uçurumdan aşağı atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Hayatın bilinmeyen yönlerine ilginiz aniden artabilir. Çok ani deneyimler, kimi zaman hayatın aniden son erebileceğini ve sizi riskli durumlara götüren olaylar ani aydınlanmalar getirebilir. Değişmek ve eski duygusal bağlardan sıyrılmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bu yenilenmeye açık durmazsanız, travmalar söz konusu olabilir. Bu arada, önümüzdeki yedi yıl boyunca gerek kişisel para durumunuzu gerekse ortaklaşa imkanları, yatırımları daha farklı bir bakış açısı ile yönetmek durumunda kalabilirsiniz. Bu süreçte başkalarından gelen desteğin aniden durması ya da çok dengesiz bir hale gelmesi yüzünden kendi kişisel birikimlerinizi daha kararlı ve dengeli kılmaya bakmalısınız. Finansal konulardaki stratejinizi değiştirmeniz ve önünüzü gelen riskli hesaplı bir biçimde değerlendirmeye bakmalısınız. Kısacası, maddi ve manevi bir değişim içindesiniz. Bu ilk başta bir kriz gibi gözükse de birkaç yıl içinde bu yeni döneme alışmış olacak ve gerek parasal konularda, gerekse duygusal planda başkaları ile ilişkilerinizi yeniden şekilendirebileceksiniz.

Yükselen Terazi: İlişkiler, evlilik ve ortaklıklar aniden değişiyor
2010’dan başlayarak hayatınızın tamamen dışsal nedenlerle büyük değişiklikler geçirmesine hazırlıklı olmalısınız. Kuşkusuz hiç beklenmeyeni beklemelisiniz. Bu yeni dönemde, ilişkileriniz, yakın arkadaşlıklarınız ve eğer evli iseniz, evliliğe bakış açınız tamamen farklı bir yön kazanacak. Eğer ilişkileriniz statik hale gelmiş, evliliğiniz paslanmışsa, bu duruma daha fazla sabredemeyebilir ve doğal olarak eğer bu ilişkiler sizin için ölmüşse, ilişkilerinizi sonlandırabilirsiniz. Kuşkusuz bu dönemde başkalarının, çok farklı ve şimdiye kadar pek onaylamadığınız kişilerin hayatınıza etkisi çok fazla olabilir. Ani karşılaşmalar, ani birliktelikler başlayıp aniden bitebibilir. Bu beraberliklerinizi kontrol altına almak için uğraşmak yerine, bu ilişkiler ve kişiler sayesinde kendinizi geliştirmelisiniz. Nitekim bir yandan da yükselen burcunuza ilerleyen Satürn sayesinde hayata bakış açınızı yenilemekte, yeniden inşa etmektesiniz. Sorumluluk duyduğunuz ilişkilerde ustaca bir tutum izlemeniz gerekiyor. Karşınızdaki kişiler size aradığınız istikrarı sunmak yerine sizi fazlasıyla şaşırtabilirler. Böyle bir dönemde başkaları yardımıyla hayata daha farklı bakmayı ve kişiliğinizi yenilemeye öğrenebilirsiniz. Kuşkusuz bu arkadaşlıklar açısından çok şey öğreneceğiniz ancak bir o kadar da fırtınalı ve dengesiz bir dönem olabilir. Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışmak yerine, kendi sınırlarınızı, ilişkilerinizi yeniden tanımlamak durumundasınız.

Yükselen Akrep: Çalışma yöntemleriniz çok daha yenilikçi ve heyecanlı olabilir
Uranüs’ün doğal altıncı evinize ilerlemesi ile birlikte, iş durumunuz, çalışma koşullarınız büyük değişiklikler gösterecek. Önümüzdeki yedi yıl boyunca kendi işinizi kendiniz yaratabilecek durumdasınız. Eğer işsizlikten şikayet ediyorsunuz, bu transit size çok şey kazandıracak, çünkü başkalarına bağlı olmadan, bağımsızca yapabileceğiniz bir iş bulabilir, hatta kendiniz yaratabilirsiniz. Diğer durumlarda, bu etki size iş ortamında aniden değişen şartlar ve fiziksel açıdan ya da tek başına karar almak açısından canlı ve riskli koşullar getirmekte. Böyle bir dönemde, iş ortamında daha demokratik ama motive edici olmayı öğrenmek durumundasınız. Altınızda çalışan ya da sizinle aynı işi yapan kişilerle ilişkileriniz heyecan verici olabileceği gibi, kimi zaman onların sert başkaldırı ile de karşılaşabilirsiniz. İş teknikleriniz değişmekte, reforme olmakta. İçerisinde teknolojik konuların, imkanların olduğu iş alanlarına geçebilirsiniz. İş ortamınız tamamen yenilenebilir. Uyumsuzluklar yüzünden işte daha fazla değişiklik kaçınılmaz olabilir. Nadir de olsa, işte riskli durumlarla yüzleşebilirsiniz. Bu arada bu yeni dönemde sağlığınıza, kişisel beslenme alışkanlıklarınıza yaklaşımınız da aniden değişebilir. Kimi zaman bu durum ani ve riskli bir sağlık problemi yüzünden zaruri olarak benimsenmek durumunda olabilir. Bu süreçte bedeninizde biriken stresi boşaltmanın uygun yollarını bulmalı, beyinle, baş bölgesi ile ilgili konuları ciddiye almalısınız.

Yükselen Yay: Yeni aşklar ve sizi özgür kılan yaratıcı yetenekler
Son yedi yıldır duygusal alanda, eve ve aileye, yerleşiminize ait çok ani gelişmeler ve sizi dengesiz kılan koşullarla karşılaştınız, adeta köklerinizden koptunuz. 2003’ten bu yana eve ilişkin gelişmeler sizi bir göçebe haline getirmiş olabilir. Bu yıldan başlayarak büyük bir yenilenme duygusu yaşamaya başlayacak ve hayata daha girişken, iyimser ve heyecanlı bakacaksınız. Uranüs’ün Koç burcuna ilerlemesi sizi siz yapan, çok özgün enerjilerinizi, kısaca yaratıcılığınızı adeta patlatacak ve sizi çok daha cesur kılacak. Eğer gösteri sanatları, perde ve sahne ile ilgili bir iş yapıyorsanız, kariyerinizin en heyecanlı ve verimli dönemini yaşayabilirsiniz. Bu süreçte hayata bir oyun alanı olarak bakabilirsiniz. Riskli işlere girmekte, spekülatif konularda çok daha heyecanlı davranabilirsiniz. Kuşkusuz harcamalarınız da aniden dengesizleşebilir. Güzel riskler olabileceği gibi sizi birden sarasacak finansal çalkanlanmalar da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yeteneklerinizi her zaman seferber etmeye özen göstermelisiniz. Bu transitin diğer bir konusu aşkla ilgili olacaktır. Ani aşklar, fırtınalı sizi bambaşka şekilde etkileyecek aşklarla karşılaşabileceğiniz gibi, zevklerinizde de alışılmamış davranışlar gösterebilirsiniz. Yıldırım aşklar ani ilişkiler getirebilir. Bu beraberlikler çok dengeli olmayabilir ancak sizi hayata güçlü biçimde ısındıracaktır.

Yükselen Oğlak: Temelleriniz sarsılacak, yenilenecek !
Uranüs’ün Koç burcuna ilerlemesi hayatınız açısından önemli bir milat sayılır. Zira Satürn geçmişi, kökleri, aileyi ve dolayısıyla gelenekleri anlatan dördüncü evinize yerleşmekte. Kişisel tarihinizi, geçmişle ilişkilerinizi aniden sıfırlayabilir, böyle bir dönemde aileden koparak, tek başınıza hareket edebilirsiniz. Bazı yükselen Oğlak’lar açısından bu durum büyük bir yenilenme ve doğal olarak çok stabil olmayan koşullar getirecek, bazı Oğlak’lar ise kendilerini sınırlayan bağlardan özgürleşecekler. Psikolojik düzeyde, sizi hep baskın ve güçlü tutan duygusal tutumunuzun değişmesi gerekebilir. Bu belki ani bir gelişme ile de tetiklenebilir. Bu dönemde eve, yerleşime ait konularda tek başına hareket etmek, ya da büyüklerinizden boşalan bir konuma yerleşmeniz de mümkün. Başka bir deyişle, geçmiş bağlarınız aniden koparken, siz kendi içinizdeki lideri ya da kahramanı yeniden tanımlamak ve keşfetmek durumundasınız. Bu güçlü transit aynı zamanda daha düzensiz ev ve yerleşim koşulları anlamına gelebilir. Şimdiye kadar yıllarca alışmış olduğunuz evden ayrılabilir, ayrılmak durumunda olabilir ve önümüzdeki yedi yıl boyunca da, sürekli yer değiştirebilecek koşullar içinde olabilirsiniz. Bunun yanında kendi hayat felsefeniz ve köklerinizle, özellikle baba ya da baba figürü gibi güçlü olan kişilerle ilişkileriniz değişeceği için, hedefleriniz de kökten değişmekte ve bu durum kariyer yönünüze beklenmedik yeni olanaklar ya da çok daha farklı yönler katmakta.

Yükselen Kova: Düşünce biçiminiz çok daha orijinal ve başkaldırıcı olacak
Uranüs’ün Koç burcuna ilerlemesi size ilaç gibi gelecek. Önümüzdeki yedi yıl boyunca zaten çok farklı ve cesur olan düşüncelerinizi fütursuzca ileri sürebileceksiniz. Uranüs’ün bu transiti altında eğitsel alanda sizi çok daha keyifli ve heyecanlı kılan imkanlar ortaya çıkmakta. Önümüzdeki yedi yıl boyunca yeni ve çok farklı bir alanda eğitim alabilir, kendi düşüncelerinizi de beklenmedik bir yaratıcılık ve özgünlükle ortaya koyabilirsiniz. Kendi içinizdeki dahiyi harekete geçirmenin zamanı geldi. Bu transit altında zihniniz çok daha hızlı ve buluşçu bir biçimde çalışacak. Sanki 1000 voltluk bir elektrikle sarsılırcasına uyanacak, düşüncelerinizle başkalarını da sarsacaksınız. Zihinsel kapasiteniz yanında, yakın çevrenizdeki kişilerle ilişkileriniz de çok renkli ve hareketli bir yön kazanabilir. Yeni bir buluş için yapacağınız yolculuklar, konuşmalar, ani ziyaretler, sizi sürekli faal kılan kişilerle bir arada olabilirsiniz. Bu süreçte, düşüncelerinizi mutlaka kayda geçirmeli ve sadece kafanızda yaşamamalısınız. Yükselen sinirsel gerginlikler yüzünden kendinizi yıpratmamaya bakın. Yeni ve farklı birdil öğrenmek, sürekli değişen bir yakın çevre içinde olmak sizi canlandıracak. Entelektüel kapasitenizi sınırlarına kadar zorlayacaksınız. Kuşkusuz böyle bir tutum içerisinde başkaları ile sert tartışmalar ve kişilik çatışmaları yaşayabilirsiniz. 2012 Ekim’ine kadar Satürn’ün de Terazi burcunda olması akademik alanda daha dikkatli ve disiplinli olmanızı gerektirmekte. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda çok farklı görüşlerinizi hayata geçirme ve yayma, yazma imkanı bulabileceksiniz.

Yükselen Balık: Yepyeni kazanç olanakları doğuyorGeçtiğimiz yedi yıl boyunca, kendinizi özgürleştirdiniz ve çok daha cesur, farklı ve yaratıcı bir tutum elde ettiniz. Sizi bağlayan duygusal nedenlerden sıyrılarak kendinizi kurban olma durumuından kurtardınız. Şimdi önümüzdeki yedi yıllık süre içerisinde yine yeteneklerinizi daha özgün ve bağımsız hale getirmek konusunda inanılmaz olanaklarla karşı karşıyasınız. Bu süreç finansal durumunuzu, kazançlarınızı ve dolayısıyla kendinize verdiğiniz değeri yenileyeceğiniz, daha fazla güven kazanacağınız anlamına geliyor. Uranüs’ün para evinizden geçiyor olması, parasal alanda çok farklı düşünceleri, yaklaşımları kullabileceğinizi göstermekte. Bunu gerçekleştirebilmeniz için daha fazla cesarete ve hatta tek başına kalmaya ihtiyacınız olabilir. Kuşkusuz finansal durumunuz bu dönemde daha riskli işler yüzünden dengesiz hale de gelebilir. Risk almalı ve bunu akılcı biçimde, planlayarak yapmalısınız. Aksi halde birikimlerinizi ve yeteneklerinizi çarçur etme tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu yeni süreçte, birikimlerinizi çok daha farklı alanlarda değerlendirebilir ve bu arada iş yapabilme yeteneğinizi çeşitlendirip zenginleştirebilirsiniz. Başkalarından alacağınız destekler de çok farklı ve alışılmamış türden olabilir. Ancak bu desteklerin sürekli olmasını beklememelisiniz.

KAYNAK: Milliyet Astroloji Hakan Kırkoğlu

ASTROGÜNDEM astroloji burçlar suveay yükselen burçlar | 2010 uranüs koç burcunda | 2010 yıllık transit analizi yapanlar | gezegenler | transit gezegenler | transit uranüs koç burcunda | transit uranüs koçta | transitler | uranüs | Uranüs Koç Burcunda 2010 | uranüs koç transiti | uranüs transitleri | yıllık transitler

Uranüs Koç Burcunda 2010-2018 Burçlara Olan Etkisi (Milliyet Astroloji Hakan Kırkoğlu)” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Uranüs Koç Burcunda 2010-2018 Burçlara Olan Etkisi (Milliyet Astroloji Hakan Kırkoğlu) | MEVSİMLER GİBİ YAŞARIM HAYATI

  2. Geri izleme: Uranüs Koç Burcunda 2010-2018 Burçlara Olan Etkisi (Milliyet Astroloji Hakan Kırkoğlu) | GÜZEL KADINLARIN SİTESİ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.