bebek burçları ve özellikleri

bebek burçları ve özellikleribebek burçları ve bebeğinizin burcuna göre karakteristik özellikleri, bebek burçları yorumları.. bebeğin de burcu olur muymuş demeyin her insan doğumuyla beraber burcunu ve doğum haritasının diğer faktörlerini taşımaya başlar. ancak bir bebeğin burcu ile bir yetişkinin burcu özellik olarak farklılık gösterir çünkü bebeklik döneminde bebekler genellikle ay burcu özelliklerini daha yoğun gösterir. büyüdükçe önce güneş ve 30’lu yaşlarımızda da yükselen burç özelliklerimizi daha yoğun gösteririz. elbette ki tüm doğum haritamızdaki etkilerle birlikte.. şimdi gelin genel olarak bebek burçları ve özelliklerini bir okuyalım.. belki bu sayede bebeğimizin ihtiyacı olan ve belki de onun için hayati önem taşıyan konuları öğrenmiş ve bilinçlenmiş oluruz..

bebek burçları ve özellikleri

KOÇ 21 Mart – 20 Nisan
Eğer bebeğiniz koç burcuysa aksiyon sizi bekliyor. Sakın ona bir bebek çıngırağı verip, uslu uslu oturmasını beklemeyin. Böyle bir şey mümkün olamaz. Koç bebeği gürültü yapan bir bebektir ve ne yapar ne eder kendini size mutlaka duyurur. Çok hareketlidir. Pek çok şeye diğer bebeklerden daha erken başladıkları gibi daha erken konuşur ve yürür. Oldukça enerjik olan koç bebeği her daim bir şeylerin peşindedir. Bağımsız ruhludur ama başkalarıyla iletişim kurmaktan da çok hoşlanır.
Anlaşması zor bir bebektir. Diğer bebeklerle çok sık kavga eder. Bu yüzden ona diğer bebeklerle kavga etmeden oynanmayı ne kadar erken öğretebilirseniz, onun için o kadar iyi olur. Bu konuda akıllı ve mantıklı davranmalısınız. Paylaşmayı mutlaka öğrenmelidir. Ayrıca sizi uyaralım, çoğu koç bebeğinin en çok istediği şey “ilgi” dir.

BOĞA 21 Nisan – 21 Mayıs
Eğer bebeğiniz boğa ise, onun ihtiyaçlarıyla ilgilenme konusunda oldukça duyarlı olmanız gerekir. Boğa bebeği, şefkatli bir öpücük ve sevecen bir dokunuş için yaşar. Rahat ve konforlu olmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden maması lezzetli, yatağı rahat, odası ne soğuk ne de sıcak olmalıdır. Dingin seslerden ve klasik olmayan oyuncaklardan hoşlanır. Anahtar kelimesi “sahip olmak” olduğu için, oyuncakları çok önemlidir. Oyuncaklarının kendine ait olduğunun farkına varınca, onları paylaşma güçlüğü çekebilir. Aile, boğa bebeği için çok önemlidir. Geleneksel bir aile modeli içerisinde kendisini daha rahat hissederler. Kardeşleri varsa, onlarla yakın olmaktan hoşlanır. Boğa bebeği yeni şeyler öğrenmekte aceleci davranmaz. Sadece kendisi istediği zaman öğrenir; baskıya cevap vermez. Bu yüzden nazik ve duyarlı bir tutum içerisinde olmalısınız.

İKİZLER 22 Mayıs – 21 Haziran
İkizler bebeği doğduğu ilk günden itibaren iz bırakmaya başlar. Büyük olasılıkla erken konuşmaya başlayacaktır. Meraklı ve kaşif ruhlu yapısı dolayısıyla mutlu olmak için merakını tetikleyecek ve bu merakı canlı tutacak çok sayıda uyarıcıya ihtiyaç duyar. Çünkü çok çabuk sıkılabilen bir bebektir. İletişim yeteneği yüksek olan bu bebeğin, mümkün olduğunca çabuk oyun arkadaşları bulmasını sağlamalısınız. İkizler bebeği diğerleriyle çok çabuk iletişim kurabilir. Aynı şekilde, pek çok şeyi de çok çabuk öğrenir. İkizler bebeği bağımlı bir bebek değildir. Kendi bildiğini yapmaktan hoşlanır ve kendi kendine bile olsa çok iyi vakit geçirir. Ama bebeğiniz başkalarıyla oynayıp konuşmuyorsa, duygusal bir kopma söz konusu olabilir. Bu yüzden ikizler bebeği için karmaşıklığı ortadan kaldırmak, herşeyi kolay anlaşılabilir bir hale getirmek ve uyumu devam ettirmek gerekir.

YENGEÇ 22 Haziran – 22 Temmuz
Su grubunun bir belirtisi olarak, yengeç bebeği muhtemelen diğer bebeklere göre daha hassas ve duygusal olacaktır. Bu da “gözyaşı” demektir. Çok ağlar. Bu yüzden onu kucağa almak, ona dokunmak ya da onu rahat hissettirebilen diğer şeyler, çok büyük önem taşır. Kendini güvende hissetmeye ihtiyaç duyar. Evdeki huzursuzlukları hisseder ve bunlardan çok çabuk etkilenir. Bu konuda duyarlıdır. Onun yanında tartışmamaya çalışın. Ayrıca çok iştahlı bir bebektir. Büyük olasılıkla ona yemek yedirememe derdiniz olmayacaktır. Aile, yengeç bebeği için çok önemli bir kavramdır. Bu yüzden, özellikle de ailesi içerisinde ona kendini güvende hissettirmeli ve onu koruduğunuzu göstermelisiniz. Genellikle annesini rol model seçer, onun davranış ve tavırlarını taklit etmeye çalışır. Geçmişe dair anılarını saklamaya eğilimlidir. Kötü de olsa iyi de olsa, anılarını hafızasında tutar.

ASLAN 23 Temmuz – 23 Ağustos
Aslan bebeği herşeyden önce gürültülü bir bebektir. Yani uzunca bir süre uykuyu unutabilirsiniz. Ne yapar ne eder kendini size duyurur ve ne istediğini size anlatana kadar da durmaz. İlginizin ve dikkatinizin merkezinde olmak ister. Bütün aileyi bir mıknatıs gibi kendine çeker ve etrafında pervane ettirir. Aslan bebeği gösterilerine erken başlar; seyirciyi sever. Bu yüzden pek çok aslan bebeği ileride büyük bir star olur. Rekabetçi bir yapısı vardır. Sık sık diğer bebeklerle kavgaya tutuşup yaralanabilir. Oyun alanında ya da herhangi bir sosyal çevrede eğer ilginin merkezindeyse çok kolay arkadaş edinir ve arkadaşlığını başarıyla sürdürür. Ama rolünü, sorumluluklarını ve hatta oyuncaklarını paylaşma konusuna gelince, büyük zorluklar yaşar. O kral/kraliçedir çünkü. Kuralları koyan o olmalıdır.

BAŞAK 24 Ağustos – 22 Eylül
Başak bebeği mızmızdır, buna alışın. Diğer bebeklerden oldukça farklı olarak “rutin”e ihtiyaç duyar. Bu rutini değiştirmeyi düşünmeyin bile! Değişikliği sevmez. Çok yemek seçen ve zor beğenen bir bebek olabilir. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekir. Ama başak bebeği sizden fazla birşey istemez. Temiz bir yatak odası ve sade giysiler bebeğinizin ağlamadan durmasına yetecektir. Azıcık ilgi onlara yeter, saatlerce kendi kendini basit oyunlarla oyalamasını ve eğlendirmesini bilir. Etrafındaki pek çok bebekten daha erken konuşur, çünkü aklından o kadar çok şey geçer ki onları bir an önce anlatması gerekir. Erken zamanlardan itibaren bu bebek annesinin küçük yardımcısı olur. Çünkü başkalarına yardım etmek, başak bebeklerinin en önemli özelliklerinden biridir. Başarıları hakkında fazla böbürlenmekten hoşlanmazlar çünkü doğaları gereği biraz utangaçtırlar.

TERAZİ 23 Eylül – 23 Ekim
Terazi bebeği ilgiden büyük haz duyar. İnsanlar bu bebeği sevmekten kendilerini alamazlar. Durum ne olursa olsun, çok çekici özellikleri vardır. Görünüşü sakin ve tatlı, çevresinde insanlar olmasını seven ve yalnızlıktan çok kalabalığı tercih eden bir bebektir.
Grup içinde terazi bebeği herkesle kaynaşır. Terazi burcu özellikleri olan sosyallik ve diplomasiyi sergiler. Aracı olarak doğmuştur ve erkenden avukat ya da yargıç olmak için kariyerine hazırlanır. Güzel dokunuşlardan hoşlansa da, özellikle terazi kızları abartılı kucaklamalardan ve dokunuşlardan hoşlanmazlar. Bu bebekler güzel hissetmeyi çok severler. Ona güzel kıyafetler giydirmek bu yoldaki ilk adımdır. Rahatlık da bu bebek için önemlidir.Temiz, ütülü kıyafetler ve rahat bir oda onun için idealdir.

AKREP 24 Ekim – 22 Kasım
Akrep bebeği dünyaya geldiğinde bütün gözler onun üzerinde olur. Ve uzun zaman da böyle devam edecektir. Çünkü bu bebek ilginin merkezi olmalıdır. Akrep bebeği yönlendiricidir ve çevresindeki herkesin enerjisini emer. Aynı zamanda da biraz gizemlidir. Ağlaması başladığında, sebebini anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Genellikle, görünenin altında neler olup bittiğini anlamak çok zordur. Onunla güç kavgalarına hazırlıklı olmalısınız. Çünkü akrep bebeği, anne-baba ve diğer herkesin kendi planlarına ve zamanlamalarına uymasını ister. Diğer taraftan, ne istediğini açıkça söyler ve istediğini iletmekte de çok başarılıdır. Bir önemli not: Akrep bebeği kirli bezle durmaktan nefret eder. Bu yüzden bezlerini sık sık değiştirmelisiniz. Bu sinir krizlerini durdursa da, ilgi istemeye devam ederler. Kalabalıktan hoşlanır, özellikle de şovun lideri kendisiyse.

YAY 23 Kasım – 21 Aralık
Yay bebeği çok rahattır ve kendi bildiğini okur. Erken yürür. Keşfetmeyi çok sevdiğinden sürekli hareket halindedir. Bağımsız ve özgür ruhludur. Ona rahat rahat dolaşabileceği alanlar yaratmalısınız. Sınırlandırılmış alanlar bu bebek için felaket sayılır. Halka açık alanlarda bir gözünüz onun üstünde olmalıdır çünkü her an bir yerlere keşfe çıkıp kayıplara karışabilir. Yeni bir arkadaş olsun ya da yeni bir oyuncak, yay bebeği keşfetmeyi çok sever.
Ayrıca, arkadaş edinmeyi iyi bilir. Pek çok arkadaşı vardır ve olacaktır. İster evde olsun ister dışarıdaki dünyada, yay bebeği bir grubun parçası olmaya bayılır. Aslında onun görmek istediği bu dünyadır ve bu yüzden daha fazlasını görmek için keşfe çıkmakta tereddüt etmez. Tren, uçak ya da gemi faketmez, bu bebekler diğer bebeklere oranla yolculuk yapmaya daha yatkındır.

OĞLAK 22 Aralık – 20 Ocak
Oğlak bebeğinin doğduğu günden itibaren bir planı vardır ve ona sadık kalır. Diğer bebeklere göre daha ciddi, disiplinli, metodlu ve düzenlidir. Çok dikkatli ve kararlıdır. Maceracı bir ruha sahip olmayan oğlak bebeği, neredeyse tek düze görünür. Her şey üzerinde fazla zaman harcar. Yavaş öğrenir ama bunun sebebi her şeyi iyi öğrenmek istemesidir. Ona sorumluluk vermekten kaçınmayın çünkü önemli hissettirilmekten hoşlanır. Büyüdükçe her şeyi daha iyi anlamaya başlar. Ödül sisteminin yararlarını sever. İyi niyet ödüllendirilir! Bu bebek bu inançla mutlu yaşar. Öğrenmeye gelindiğinde, oğlak bebeği acele ettirilmemeli, kendi keşfetme yolunu bulması beklenmelidir. İlk dersleri organizasyonel olmalıdır çünkü bu bebeğin kafası bu şekilde çalışır: mesela bir oyun grubu organize edilmesi gibi.

KOVA 21 Ocak – 18 Şubat
Kova bebeği yalnız mıdır? Böyle görünse de görünüşe aldanmayın. O genelde yalnız kalmayı ister- ağlarken bile. Sorunlarını tek başına çözmeyi tercih eder. Aklınıza: “Bebeğin başkalarıyla ilişki içinde bulunması gerekmez mi?” sorusu gelebilir. Belki…Bu, kova bebeğinin doğal hali olmadığından, başkalarının varlığı anne ve babanın dürtmesi ile kova bebeği için giderek daha gerekli bir hale getirilebilir.
Kova bebeğinin başkalarına öğreteceği çok şey vardır. Her şeyi daha erken ve farklı şekilde kavrar. Asi bir bebektir. Ebeveynler, kardeşler ve arkadaşlar ondan beklenmedik şeyler görmeye alışmalıdırlar. Arkadaşlarının ve diğer kişilerin etrafında olması onun için çok önemlidir ama bunu nasıl göstereceğini bilemez. Dolayısıyla bu memnuniyetini göstermesi için desteklenmelidir. Ayrıca, geliştirilmesi gereken yaratıcı bir yönleri vardır.

BALIK 19 Şubat – 20 Mart
Balık bebeği diğer bebeklere kıyasla daha duygusaldır. Sebepsiz yere bile olsa duygulanıp ağlamaya başlayabilir. Duygularını dışarı vurmaktansa kendine saklamayı tercih eder. Çığlıklar yerine sızlanmalarla daha fazla karşılaşırsınız. Aile içindeki huzursuzlukları hisseder ve bunlardan çok fazla etkilenir. Bencillikten uzak ve düşünceli bir yapısı vardır. Oyuncaklarını başkalarına vermek gibi hareketlerde de kişiliğinin bu özelliği gözlemlenebilir. Bu yüzden bebeğinizin oyun grubunda itilip kakılmamasına dikkat etmelisiniz. Balık bebeği hassas bir yapıya sahiptir, dolayısıyla ebeveyn ya da arkadaşları tarafından gösterilen aşırı ilgi ona çok iyi gelir. Neredeyse gerçek dünyayı unutacak kadar derin düşüncelere dalabilir. Hayalcidir. Ona fazla ayrıntı verilmemelidir, nasıl olsa unutacaktır. Balık bebeği gece rüya görürken izlenmelidir çünkü çok sık kabus görebilir.

-bebek burçları ve özellikleri internetten alıntıdır.-

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.