horoskopta şans noktası

bir horoskopta şans noktası gezegenler, açılar, burçlar vb. gibi ana temalar kadar önem arz etmez ancak; hayatımızdaki bazı alanlar ve konuları aydınlatabilmek açısından daha fazla detaylı yorum sağlayan ve astrolojik manada ekstra bilgi veren bir arap noktasıdır. özellikle hangi alanlarda başarılı olabileceğimiz, para kazanabileceğimiz doğuştan gelen yeteneklerimiz ve şans potansiyellerimiz, maddi kısmetlerimiz “…. alanda şansım ne kadar?” konusunda bilgi vericidir. şimdi gelin hep birlikte hakan kırkoğlunun oldukça açıklayıcı ve detaylı şans noktası üzerine yazısını bir okuyalım. arap noktalarından olan şans noktası hakkında burda (şans noktası nedir, şans noktası nasıl hesaplanır, şans noktasına açı yapan gezegenler ne anlama gelir?) ve şurdaki yazılarımda da astroloji bilgileri eklemiştim.

horoskopta şans noktası

Astroloji ile ilgilenenler şans noktasını duymuşlardır ancak konuyla ilgili kaynaklar dilimizde oldukça sınırlı. Gerçek anlamıyla bu nokta, formülünden de anlaşılacağı gibi, haritamızda Güneş, Ay ve yükselen burç derecesinin oluşturduğu ortak bir noktadır. Bir bakıma bu üç önemli faktörün bileşimini, optimum sonucunu gösterir gibidir. Çoğunluğun sandığı gibi piyangodan çıkan para değil, kişinin hayatında hangi alanlarda kazançlı çıkabileceğini anlatır. Ancak bu kazanç sadece parasal ya da maddi olmak zorunda da değildir. Helenistik astrolojide şans noktası yanında ruh noktası da tanımlanmıştır, hatta pek çok konuda farklı noktaların olduğunu söylemeliyiz. Daha sonraki yüzyıllarda Arap astrologların bu noktalarla aşırı ilgilenmesinden dolayısıyla şans noktası ve benzerlerinin adı günümüze “Arap noktaları” olarak kalmıştır. horoskopta şans noktası nedir?

Astrolojik haritamızda bu noktayı daha çok kısmet ve kazanç olanakları olarak görebiliriz. Şans noktasının bulunduğu burca ait konular kişinin kazançlarında gündeme gelir. Örneğin Bill Gates’in şans noktası teknolojiyi ve geleceğe ait konuları anlatan Kova burcunda iken Jacqueline Kennedy Onassis’in haritasında bu nokta yöneticileri, güçlü kişileri anlatan Aslan burcundadır. Genel olarak şans noktasının Venüs’ün ve Jüpiter’in yönettiği Boğa, Terazi, Yay ve Balık burcunda yer alması daha bereketli, keyifli ve maddi açıdan destekleyici görülür. Yengeç’te ve Aslan’da da güçlü görülebilir. Mars burçlarına düşen (Koç ve Akrep) şans noktası olsa olsa liderlik ve cesaret getirirler ancak maddi birikim olanağı sunmakta zorlanırlar. Örneğin W.A. Mozart’ın şans noktasının Akrep’te yer alıyor olması dikkat çekicidir.

Şans noktasının düştüğü ev de önemli bilgiler verir. Muhammed Ali’nin haritasında şans noktası Aslan burcunda ve bedeni anlatan 1. evdedir. O’nun kısmetini kendi bedeni ile ilgili konulardan (ayrıca Aslan güçlü olmak) kazandığını söyleyebiliriz. Yükselen burçtaki şans noktası kişinin kazancının, başka bir deyişle rızkının kişisel yetilerden, kişilikten ve kendi varoluşundan geldiğini gösterdiği için, kişinin şansını kendi üzerinde taşıdığını anlatır. Şans noktasının sırasıyla 10., 7. ve 4. evlerde yani diğer köşe evlerde olması daha kolay elde edilebilen kazançlara işaret eder. Düşük sayılan 3.,6,9. ve 12.evlerdeki şans noktası çok fazla maddi imkan sunmaz. Ancak belki başka tür imkanlara, ruhsal kazançlara işaret edebilir. Kişi belki zekasını ve düşüncelerini kazanca çevirebilir.

Nasıl hesaplayabiliriz ?

Haritanızda bu noktayı bulmak için internetteki değişik harita çıkarma sayfalarından yararlanabilirsiniz. Şans noktası (Part of Fortune) haritanızın gündüz mü, gece haritası mı olmasına göre iki formülle hesap edilir. Gündüz doğanların haritasında (Güneş ufuk çizgisinin üstünde olduğu) Ay’ın bulunduğu dereceden Güneş’in bulunduğu dereceye kadar ilerleyin ve aradaki derece farkını yükselen burç derecesine ekleyiniz. Ulaştığınız yer şans noktasının yeri olacaktır. Gece haritalarında da bu kez Güneş’in bulunduğu dereceden Ay’ın bulunduğu dereceye kadar ilerleyin ve aradaki farkı yine yükselen burcunuzun derecesine ekleyin. Ulaşılan yer şans noktasını gösterecektir. Kuşkusuz bu nokta ve benzerleri astrolojik açıdan enine boyuna incelenebilir. Belki daha fazla ilgilenenler bu ve benzeri konuları incelediğim Göklerin Bilgeliği kitabına da göz atabilirler. Şansınız açık olsun.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.